ÅRETS HUND

ÅRETS HUND-utmärkelserna är införda för att motivera hundägare att aktivera sina gårdshundar i någon av dagens alla tävlingsgrenar inom hundsport.

Årets hund arkiv:

agility -Small
2019-12-31

placering

Hund & ägare

poäng

1.


2.



3.


4.



5.



6.



7.



8.



9.



10.



11.



12.



13.



14.


15.


16.


17.


18.


19.


20.


21.


22.

 

rldn SAgCh tamoras xuper xindie, Tuva se11483/2016 Caroline Adamsson göteborg

AGD II AGHD II Kråkeberga Gårds Blacklist "Liz", SE32452/2015
Helen Ljunggren, Tollarp

ekeröds quendi "Quendi", se44354/2009
susanne bergman, virestad

rln rld n Andersbo Humle "Molle", SE29662/2009
Marie-Louise Ljung, Växjö

aghd i aghd ii sofalex bagare bobson "bagge" se52716/2015 sofie lourié, landfjärden

rld n rld f rld a agd i aghd i änglarnas klara kassiopeja "klara" se18166/2013
christina enoksson, klippan

rld n,rld f,rld aghd i,agd i           
DRÖMVINDENS FLAX FROM TUCKER "FLAX" SE47442/2014
CHRISTINA ENOKSSON, KLIPPAN

RLD N ,AGD I, AGDH I, AGD II, AGDH II mattishus billan "billan" se35566/2012, Kerstin adler, åstorp

aGHD II AGD iI Andersbo Salvia "Sally", SE45889/2010
Catharina Jägevall, Östra ryd

aghd i rld n rld f rld a ekeröds ängla "ängla" se41575/2015
wilma eriksson, lund

agHD I AGD I aghd ii Sveagårdens Cornelia Av Bondestam "Nellie", SE47913/2016
Catharina Jägevall, Östra ryd

agd 1 aghd 1 all it takes release of energy se50198/2016
pia brunsberg, ramdala

aghd i agd i aagerups peppe "peppe" se50870/2013
petra eriksson, örkelljunga

agd 1, aghd 1 yellowskin´s lilla raska över isen "milly" se12044/2018 Anette ekman, umeå

agd 1, aghd 1 aghd ii agd ii Mattishus alice "alice" se53203/2011 Laura löfberg, saxtorp

GHD I AGD I Götängens Ralph Lauren "Dante", SE37968/2015 Marie-Louise Ljung, Växjö

alicesons Bella "bella" se55153/2017
laura löfberg, saxtorp

AGHD I AGD I frivic´s faxe "joppe" SE25408/2014
jessica pettersson, brantevik

funnyfail´s briljanta beth se54784/2015
anna wenell, mörlunda

seuch Yellowskin´s lilla partypingla "pärla" se20817/2015 anette ekman, umeå

rld n götängens achilles "chilli" se27126/2006 marie-Louise Ljung, Växjö

AGD I, AGHD I, AGHD II, RLD N TUMMELISA "LILLY"
SE42836/2010
JULIA LASSaGÅRD, GETINGE

277


243



238,4


233,2



224,8


217,7




216,1



207,5



198,5



195



181,8



178,3



168



164


161,1


150


147,4


128,5


102,3


63,4


57,3


51,5
 

agility - Medium
2019-12-31

placering

1.


2.


3.


4.



5.



6.



7.



8.


9.


10.


11.


12.



13.


14.
 

hund & ägare

sörvallas viktor se41349/2015 daniel willèn, floby

agd i agd ii aghd ii tamoras herkules se24434/2012 johanna ottosson, uddevalla

nattrajens mirakel mio se28988/2009               ylva håkansson, jämjö

se uch, agd 1, aghd 1 kråkeberga gårds screw driver "cento" se44694/2013 christin karlsson, helsingborg

agd iagd ii aghd i gassman´s sven se46676/2011. lina persson, töreboda

AGHD II, DK SPCH, RLD N, RLD F, SEAGCH(hopp) all it takes feels like succes "kalle" se10239/2012 ulla muchardt, kågeröd

seuch sevch rld n agd i aghd i
viranords egna emil"emil" se28145/2014
anette ekman, umeå

agHD I aghd ii All It Takes Danger Of Explosion "Rocky", SE50197/2016
Julia Lassagård, Getinge

seag(hopp)ch seag ch howaez otto oban "otto" se39963/2011 disa törnvall, stockholm

hurrelvingens red baron "tom" se26252/2015 ola jönsson, eslöv

ekeröds gimli "gimli" , se54103/2016
wilma eriksson, lund

aghd i  agd ii ekeröds qila "qila" , se44356/2009
wilma eriksson, lund

kråkeberga gårds pegasus "puck" se31071/2016
lena thörnell, herrljunga

frikrafts moon de ferdinand "nero" se55025/2013
anette helenius, sollentuna
 

poäng

279


246,2


241,5


206,5



200,5



196,5



193,2


189,6



179,6


158,5


135


130,7



130


117,1

 

allroundhund
2019-12-31

placering

hund & ägare

poäng

1.




2.



3.



4.



5.


6.



7.


8.


9.



10.






 

agd i aghd ii ld startklass rld a rld f rld n sveagårdens cornelia af bondestam se47913/2016 catarina jägervall, östra ryd

agd i agd ii aghd i rld a rld f rld n
drömvindensflax from tucker, se47442/2014 christina enoksson, klippan

rld a rld f rld n aghd i aghd ii agd ii änglarnas klara kassiopeja, se18166/2013, christina enoksson, klippan

agd ii aghd ii rld f rld n se vch
kråkeberga gårds backlist, se32452/2015
Helen ljunggren, tollarp

AGHD I, RLD M, RLD A, RLD F, RLD N, SE RALLYCH
LIZWIKS PRINS-ADRIAN SE54047/2013
TANJA HANNI, MORA

rld f rld n rippåsens läkerol se4949/2018 martina ehnar, brämhult

agd ii agdh ii rld f rld n frikrafts moon de ferdinand se55025/2013 anette helenius, sollentuna

SUDERBYS GÅRD PASILLA SE32653/2018
ANNE-MARIE ENGSTRÖM, GOTLAND

agd i aghd i se uch se vch rippåsens zafira af trolle, se11498/2012 lena janson kujanpää, sollentuna

elsamåves finfina figge, se53113/2016, annelie frejås, svärtine


600



590



560



490



445


430


420



260


220



200

Bruks
2019-12-31
 

placering

hund & ägare

poäng

1.


2.

GÖTÄNGENS NEPTUNUS, SE42262/2003
STINA THORELL, MÖNSTERÅS

tamoras felix, se49251/2011
anna karlsson, linköping

11


9

 

freestyle
2019-12-31
 

placering

hund & ägare

poäng

1.


2.

Hurrelvingens mors lilla Olle SE36898/2018 jENNY eKDAHL,

Leonberget,z not without granny SE15321/2016
Linda Heintie

175


100

heelwork to music
 

placering

hund & ägare

poäng

1.

lydnad
2019-12-31
 

placering

hund & ägare

poäng

1.



2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.

tamoras felix se49251/2013,
anna Karlsson, Linköping

ld STARTKLASS
SVEAGÅRDENS CORNELIA AF BONDESTAM, SE47913/2016, CATARINA JÄGERVALL, SÖDERKÖPING

rippåsens läkerol, se46979/2018
martina ehnar, brämhult

galants isprinsessa se15920/2014   
Ewa osterman, laholm

EKERÖDS ZTELLA, SE16440/2014,
ULRIKA ARONSSON ÖSSJÖ

zallayas cajsa snöloppa, se18948/2018
helen backman, kvissleby

yakatis babe back to kitenga, se51921/2013
mikaela lundgren, färentuna

Änglarnas Klara kassiopeja, se18166/2013 christina enoksson, klippan

drömvindens flax from tucker,se47442/2014 christina enoksson, klippan
 

46



27


18


14


11


8


6


5


4
 

En liten rubrik.

nosework
2019-12-31

placering

hund & ägare     

Poäng

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.


11.


12.


13.


14.


15.


16.


17.


18.


19.


19.


20.


20.


20.


20.


20.
 

gullvivebackens alba se31670/2013
annchristin lindholm

Woppers Love Love Love  SE32924/2013
Helena Bohlin

hurrelvingens gomeisa af stierne se51052/2014, anette markeröd carlsson

KURREDUTTENS KRILLE SE43724/2011
GUN-BRITT WENNERBERG

se44881/2013 dobguns antoinette,
eva berglind

Lizwiks Prins-Adrian  SE54047/2013
Tanja Hanni

ekeröds åska se46870/2014
elaine dehn

STALLBACKA´S SKÅNE SALUT SE21414/2014, eLISABETH HOLMBERG

Gullvivebackens Cornelius  SE14440/2014
Agneta Wändell

Aagerups micke mackmyra se58265/2011 kerstin rörstam

se53408/2013 magnarpsstrands kasper,             sara wiberg

KRÅKEBERGA GÅRDS BLACKLIST SE32452/2015
HELEN LJUNGGREN

BENZELIAS SNOW STORM SE25726/2017, ELISABETH HOLMBERG

LEONBERGET, SAXO GRAMMATICUS SE13448/2017
aGNETA wÄNDELL

gruvfruns kalle theodor se18261/2014
anneli frejås

svanvikens thelma viva las vegas se15788/2016, jenny gummesson

aridgeocrat´s willywonderdog se40429/2016, evelina persson

rippåsens läkerol se46979/2018
martina ehnar

SUNDERBYS gÅRD PASILLA SE32653/2018
ANN-MARIE ENGSTRÖM

sofalex underverket una se51830/2012
eva berglind

Elsamåves Finfina Figge  SE53113/2016
Annelie Frejås

nattrajens cayenne s38100/2007
beatrice bark

KRÅKEBERGA GÅRDS dajm se45722/2008
lena thörnell

STALLBACKA´S VÄRMLANDS VILLE SE57968/2015, ELISABETH HOLMBERG

aagerups äddy se52038/2018,
kerstin rörstam

96


83


80


66


60


50


49


45


42


40


34


30


27


25


14


13


7


4


3


3


2


2


2


2


2

rallylydnad
2019-12-31

placering

hund & ägare

poäng

1.


2.


3.



4.



5.



6.

.
7.


7.



8.



9.


10.



11.



12.


14.


13.



15.



16.


17.


18.



19.
 

RLDN RLDF RLDA RLDM SERALLYCH VÄNASTE-VALTER (VALTER) S51566/2009 DIANA HUUKI, RIMBO

RLDN RLDF RLDA RLDM SERALLYCH STALLBACKENS AKKE (AKKE) S60965/2007  DIANA HUUKI, RIMBO


RLDN RLDF Daysick Fabian Zigge (ZiggE)  S48030/2007
Hanna Floengård

RLDN RIPPÅSENS LÄKEROL (ROLLE) SE46979/2018
MARTINA EHNAR, VARBERG

FLDN RLDG RLDA
DRÖMVINDEN´S FLAX FROM TUCKER (FLAX)
SE47442/2014
CHRISTINA ENOKSSON, KLIPPAN

rldn riddarens chick lit (svea) se19121/2016
Hanna Floengård

RLDN FRIKKRAFTS MOON DE FERINAND (NERO) SE55025/2013 ANETTE HELENIUS, SOLLENTUNA

rldn rldf rlda marcato´s ibra (ibbe) se10722/2010 birgitta vikergård, kolbäck

RLDN RLDF RLDA ÄNGLARNAS KLARA KASSIOPEJA (KLARA) SE18166/2013
christina enoksson, klippan

RLD N RLD F RLD A SE RallyCH AgHD I Lizwiks Prins-Adrian (Prinsen)  SE54047/2013
Tanja Hanni, Mora

rldn nylaendergårdens bella se13453/2017
birgitta vikergård, kolbäck

RLDN RLDF RLDA SVEAGÅRDENS CORNELIA AF BONDESTAM (NELLIE) SE47913/2016 CATHARINA JÄGEVALL, ÖSTRA RYD

RLDN KRÅKEBERGA GÅRDS BLACKLIST (LIZ)
SE32452/2015
HELEN lJUNGGREN, TOLLARP

lillstugans bonzette se48181/2012,
susanne lind, skinnskatteberg

RLDN RLDF RLDA LEONBERGET´Z NOT WITHOUT GRANNY(MARVEL) SE15321/2016
LINDA HEINTIE, UPPSALA

rldn rldf rlda rldm seraiiuch kurreduttens krille (zeppo) se43724/2011
gun-britt wennberg, ängelholm

sunderbys gård pasilla (smulan) se32653/2018 anne-marie engström

se uch rldn rldf lillstugans arissa se59234/2010, susanne lind, skinnskatteberg

RLD N RLD F Real Miracles Deluxe Dreamcatcher (Atlas)  SE16009/2016
Camilla Lindström, Tågarp

ELSAMÅVES FINFINA FIGGE (COSMO) SE53113/2016, ANNELIE fREJÅS, SVÄRTINGE

140     


135        


77          



76



68



67
            

60


60


55


        
54



45


44



43



33


32



24



18


17


15



9
 

viltspår
2019-12-31
 

placering

1.


2.


2.


3.


4.


5.

hund & ägare

Rippåsens Yava se11699/2012
Beatrice bark

suderbys gårds pasilla se32653/2018
Ann-marie engström

Easy jump´s van halen se50191/2010
josefin benedek

Incalines Beyla se52853/2012,
eva linnér

gruvfruns kalle theodor se18261/2014,
annelie frejås

elsamåves finfina figge se53113/2016,
annelie frejås

 

poäng

77


18


18


13


10


8.