ÅRETS UtställningsHUND

ÅRETS HUND-utmärkelserna är införda för att motivera hundägare att aktivera sina gårdshundar i någon av dagens alla tävlingsgrenar inom hundsport.

UPPDATERAD 2019-08-24

Utställning - veteran

placering

1


2


2



3



4



5

6

hund & ägare

SE VV-19 SEV-19 SE UCH Tiger SE15749/2010 Annette Andersson, Skövde

SE UCH Björkils Molle-Mee S13840/2009 Laila Malmsköld Gustafsson, Åmål

DK UCH FI UCH NO UCH RLD N&F&A&M SE UCH SE VCH Nattrajens Cayenne S38100/2007
Beatrice Bark, Mariestad

DK UCH DKVV-18 SE UCH SEV-12 SEVV-18 Riddarens Sagolika Lejon SE57068/2010
Marie Landberg, Laholm

SE UCH SnöflingaSE15752/2010 Maja Lind, Korsberga

SE UCH Sofalex Niña SE11950/2011
Anette Almquist, Söderbärke

NORD UCH Incalines Aslan SE29504/2010
Agneta Riemann, Gällivare

poäng

21


18


18



12



11


5


4

utställning - unghund

placering

1


2


3


4

hund & ägare

SE JV-18 Samkas Made In Norway MM SE57448/2017 Marie Sandelin, Månstad

Stallbacka´s Serious Surprice SE52518/2017 Anki Hulting, Filipstad

JWW-18 Stolta Ebbas Hnoss Härn Härfjätter SE44222/2017 Erika Karlsson, Töreboda

SE JV-18 SE V-18 Aridgeocrat's Jackpot Judith SE51528/2017 Anki Hulting, Filipstad

poäng

32


31


28


15

utställning - junior

placering

1


1


2


3


3

hund & ägare

SE JV-19 Björkils Bärtamärta SE37833/2018 Laila Malmsköld Gustavsson, Åmål

Stolta Ebbas Jarla Jofrid Of Sweden SE12034/2018 Erica Karlsson, Töreboda

Mattishus Jolly Joy SE18559/2018
Juliane Klink, Vollsjö

Storhovens Bäztiz SE20341/2018
Monica Johansson, Älekulla

Storhovens Bekza SE20340/2018
Monica Johansson, Älekulla

poäng

21


21


11


8


3

utställning

placering

1


2


3



4


4


5


6


7


8



8


9


10


10


10


11


11


11


12


13

hund & ägare

NORD UCH Candelinz Just A Joyful Jippy SE53447/2016 Marie Sandelin, Månstad

FI UCH SE UCH Yasmine-Hope SE33920/2016
Laila Malmsköld Gustavsson, Åmål

FI UCH NO UCH NORD JV-14 SE UCH SE V-17 Lillstintans Omtalade Owelia SE38862/2013 Renée Höglander, Nordmaling

NO UCH SE UCH SE JV-16 Björkils Russe-Ruu SE44735/2015 Angelica Lauth, Karlstad

Sofalex Casanova SE13585/2017
Camilla Lindström, Tågarp

FI UCH NO UCH SE UCH Folke SE24022/2015 Angelica Lauth, Karlstad

NORD UCH Drömvinden's Ghost Buster SE13983/2015 Jessika Karlsson, Torestorp

SE V-19 SE UCH Superdupers Bella SE39668/2013 Annette Andersson, Skövde

SE UCH RLD F RLD N Real Miracles Deluxe Dreamcatcher SE16009/2016
Camilla Lindström, Tågarp

NO UCH SE UCH Real Miracle Bumble-Japp SE42024/2014 Eva Bjarnesjö, Mellerud

Zkrubbe's Heaven SE48019/2015
Eva Bjarnesjö, Mellerud

SE UCH Stallbacka's Ultra Av Daglösen SE27437/2015 Anki Hulting, Filipstad

Stolta Ebbas Ea Epimetheus Af Chili SE20490/2017 Anna Dahl, Hästveda

RLDN RLDF RLDA Galants Padme SE43418/2012
Ewa Osterman, Laholm

SE JV-17 Woppers Oops Love Again SE48381/2016 Lena Hilmersson, Fagersta

Gårdshundens Astrolog-Asta SE41348/2017 Renée Höglander, Nordmaling

SE UCH Aiza SE24530/2015 Monica Johansson, Älekulla

NORD UCH Swefarms Kalakungen SE23776/2016 Agneta Riemann, Gällivare

Stolta Ebbas Audhumbla Alva Af Lin SE22582/2016 Erika Karlsson, Töreboda

poäng

45


32


30



28


28


26


21


19


13



13


11


10


10


10


7


7


7


6


4