Resultat utställning
3-5 augusti 2018

Valpar 4-6 månader, Hanar

1. Novanords Linus af Brisk, NO36755/18
Nina Garnaas, Moss/Norge - HP

2. Drömvinden's Lucky Me I'm A Prince, SE19913/2018
Jessika Karlsson, Torestorp - HP

3. Elsamåves Grymma Gurgin, SE20127/2018
Christina Söderlund, Bredaryd

Valpar 4-6 månader, tikar

1. Himlatorp's Finaste Fröken Fialotta, SE21653/2018
Irene Alvarsson, Odensbacken - HP

2. Mogrentops Heff Lajka, SE20558/2018
Birgitta Hansson, Lidköping - HP

3. Amanda's Ada Den Vakre, NO36348/18
Inger Asmundsen, Rakkestad/Norge

4. Little Denmarks Quiche A'la Quinta, SE41056/2018
Gabriela Marsh, Ljungbyhed

BIR-valp, 4-6 mån

BIM-valp, 4-6 mån

Novanords Linus Af Brisk

Himlatorp's Finaste Fröken Fialotta

Valpar 6-9 månader, hanar
1. Adorados Kapten, SE11405/2018
Anne-Marie Held, Hyssna - HP

2. Piece Ynglingen Herman, SE11535/2018
Malin Bertilsson, Eldsberga - HP

Valpar 6-9 månader, tikar
1. Hamléngårdens Jolly, SE12982/2018
Gun Grysell, Oxie - HP

2. Yacatis Never Say Never, FI13788/18
Mia Satamo & Sari Kautto, Hirsjärvi/FInland

3. Adorados Neptune, SE21216/2018
Jessika Karlsson, Torestorp

BIR-valp, 6-9 mån

BIM-valp, 6-9 mån

Adorados Kapten

Hamléngårdens Jolly

BIR + BIS-valp, Total

BIM-valp, total

Adorados Kapten

Himlatorp's Finaste Fröken Fialotta

Juniorklass, hanar
1. Adidac Malte, SE59386/2017
Carola & Karl-Gunnar Karlsson, Svängsta - CK

2. Samkas Made In Norway Mm, SE57448/2017
Marie Sandelin, Månstad - CK

3. Stallbacka's Serious Surprice, SE52518/2017
Ann Christine Hulting, Filipstad - CK

4. Änglarnas Pompe De Lux, SE53605/2017
Gabriela Marsh, Ljungbyhed

Juniorklass, tikar
1. Aridgeocrat's Jackpot Judith, SE51528/2017
Ann Christine Hulting, Filipstad - CK

2. Samkas Mena Mm, NO56018/17
Kari Andresen, Gjerdrum/Norge - CK

3. Candelinz Nobla Nora, SE51618/2017
Marie Sandelin, Månstad

4. Samkas Madeira Mm, SE56674/2017
Laila Redlund, Norberg

BIR- & BIS-junior

BIM-junior

Adidac Malte

Aridgeocrat's Jackpot Judith

Unghundsklass, hanar
1. Sofalex Casanova, SE13585/2017
Camilla Lindström, Tågarp - CK

2. RLD F RLD N Ekeröds Gandalf, SE54101/2016
Britt-Marie Englund, Tyresö

3. Tahoe Skovsö's Mark Marco, DK17059/2016
Hege Dåpan, Danmark

4. Stolta Ebbas Ea Epimetheus Af Chili, SE20490/2017
Anna Dahl, Hästveda

Unghundsklass, tikar
1. Candelinz Just A Joyful Jippy, SE53447/2016
Marie Sandelin, Månstad - CK

2. Amanda's Walli Klaradatter, NO56534/16
Inger Asmundsen, Rakkestad/Norge

3. Sofalex Champagne, SE13586/2017
Sofia Westergren Larsen, Västerås

4. Caramazzaz Finaste Fixxie, SE60097/2016
Carola & Karl-Gunnar Carlsson, Svängsta

BIR- & BIS-unghund

BIM-unghund

Candelinz Just A Joyful Jippy

Sofalex Casanova

Öppen klass, hanar
1. RLD F RLD N Real Miracles Deluxe Dreamcatcher, SE16009/2016
Camilla Lindström, Tågarp - CK

2. DK JV-17 Aminiafu's Pascall, SE29734/2017
Vanja Söderberg, Eldsberga - CK

3. Madsen's Guarding Grimm, SE17887/2017
Laila-Louise Söderberg, Ätran - CK

4. Drömvinden's Jewel Jackpot, SE18939/2016
Anne-Marie Held, Hyssna

Öppen klass, tikar
1. Stallbacka's Ultra Av Daglösen, SE27437/2015
Ann Christine Hulting, Filipstad - CK

2. RLD F RLD N Swefarms Festliga-Essie, SE23773/2016
Susanna PArviainen, Katrineholm

3. Frugans Finally A Flickan, SE50992/2015
Tarja Forslund, Ransta

4. Fjellalunda's Joyful Judith, SE15977/2015
Vanja Söderberg, Eldsberga

Championklass, hanar
1. Fi UCH NORD UCH Stallbacka's Rekorderlige Rune, SE20610/2012
Ann Christine Hulting, Filipstad - CK

2. DK UCH FI UCH SE UCH Drömvinden's Ghost Buster, SE13983/2015
Jessika Karlsson, Torestorp - CK

3. NO UCH SE UCH Absalon, DK19600/2015
Kjersti Kristiansen, Jaren/Norge - CK

4. SE JV-16 SE UCH Björkils Russe-Ruu, SE44735/2015
Angelica Lauth, Karlstad - CK

Championklass, tikar
1. SE UCH Superdupers Bella, SE39668/2013
Annette Andersson, Skövde - CK

2. DK UCH NO JV-15 NO UCH SE UCH Kitenga Magical Milla, SE17746/2015
Kari Andresen, Gjerdrum/Norge - cK

3. NO UCH SE UCH Stallbacka's Belle Starr, SE57977/2015
Ann Christine Hulting, Filipstad - CK

4. SE UCH Adidac Jenka Juvel, SE16187/2016
Marie Sandelin, Månstad - CK

Extra CK!
- DK UCH NO UCH SE UCH Hennagardens Elena Eterna, NO51137/13
Kari Helene S & Tommy Knestang, BrÖttum/Norge

Veteranklass, hanar
1. NO V-17 NO VV-17 NORD UCH SE UCH NORD V-14 SE V-13-14-15-16 SE VV-16 Zkrubbe's Lionheart, S56363/2008
Lotta Malm, Vellinge - CK

2. SE UCH Björkils Molle-Mee, S13840/2009
Laila Malmsköld Gustafsson, Åmål

3. FI JV-11 FI UCH NO UCH Nord JV-11 SE UCH Lillstintans Kärlekskranke Knut, SE49904/2010
Susanna Sveed, Hörnefors

4. Kitenga Only One Ollie, S31926/2009
Gabriela Marsh, Ljungbyhed

Veteranklass, tikar
1. NO UCH SE UCH Navarras Prima Pallina, SE47430/2010
Kari Helene S & tommy Knestang, Bröttum/Norge - CK

2. SE UCH Haritzas Zolo, S41566/2008
Göran Cajhagen, Svedala

3. Rippåsens Iris Af Trolle, S36030/2007
Anne Hansson, Lerum

4. Kråkeberga Gårds Chinoo, S21661/2008
Anna Dahl, Hästveda

BIR- & BIS-veteran

BIM- veteran

Zkrubbe's Lionheart

Navarras Prima Pallina

Bästa hanhundsklass
1. FI UCH NORD UCH Stallbacka's Rekorderlige Rune

2. RLD F RLD N Real Miracles Deluxe Dreamcatcher - Certifikat & SE Uch

3. DK JV-17 Aminiafu's Pascall - Reservcertifikat

4. Adidac Malte

Bästa tikklass
1. Aridgeocrat's Jackpot Judith - CERTIFIKAT

2. Superdupers Bella

3. Stallbacka's Ultra Av Daglösen - Reservcertifikat

4. Candelinz Just A Joyful Jippy

BIR & BIS

BIM

Aridgeocrat's Jackpot Judith

Stallbacka's Rekorderlige Rune

Bästa uppfödarklass

1. Stallbacka's
Ann Christine Hulting, filipstad - HP

2. Samkas
Kari Andresen, Gjerdrum/Norge - HP

3. Candelinz
Marie Sandelin, Månstad  - HP

4. HAritzas
Göran Cajhagen, Svedala

Bästa avelsklass

1. DK ucH NO UCH NORD JV-14 SE UCH Samkas Messi, NO53722/13
Kari Andresen, Gjerdrum/Norge - HP

2. FI UCH SE UCH Klövenhöjs Brisk, SE38833/2011
Sofia Westergren Larsen, Västerås - HP

Barn med hund, lördag
1. Minna & "Essie"
2. Nellie & "Pompe"
2. Minna & "Pepsi"
2. Anton & "Mine"
2. Lova & "Quinta"

Barn med hund, söndag
1. Minna & Essie
2. Anton & Mine
2. Emma-Li & Nancy
2. Minna & Babe
2. Lova & Quinta
2. Minna & Pepsi
2. Elvis & Leija