Övriga tävlingsResultat
2-4 augusti 2019

Viltspår
1. Incalines Beyla, 73 p 1:a pris
Staffan Linnér
2. Gruvfruns Kalle Teodor, 71 p 1:a pris
Annelie Frejås
3. Rippåsens Yava, 44 p 2:a pris
Beatrice Barck
4. Choise Of Bellrose Back To Kitenga, 58 p 0:a pris
Anna Winberg

Rasspecialens Äldsta Deltagande Hund
Kabokas Queen Af Holmboda
Född 2004-11-05
- Vinnare av vandringspris!

Rallylydnad nybörjarklass
1. Yacatis Babe Back To Kitenga
Sofié Lourie
2. Benzelias Snow Storm
Elisabeth Holmberg
3. Rippåsens Zafira Af Trolle
Lena Jansson Kujanpää
4. Stallbackas värmlands Ville
Elisabeth Holmberg
5. Hamléngårdens Praktfulle Plura
Karin Holm
6. NylAendegårdens Bella
Birgitta Vikergård
7. Kitenga Mystify Matrix
Anna Winberg
8. Kabokas Queen Af Holmboda
Lena Jansson Kujanpää
9. Elsamåves Finfina Freja
Annika Andersson
10. Heia Hedda
Magnhild H. Opdahl

Rallylydnad Fortsättningsklass
1. Zallayas Bond James Bond
Sofia rehn
2. Xantemi's A-Boris
Karin Holm
3. Lillstugans Bonzette
Susanne Lind
4. Torsereds Amos
Eva Johansson
5. Amra
Nina Garnaas

Rallylydnad Avancerad klass
1. Ekeröds Ricco
Britt-Marie Englund
2. Swefarms Festliga-Essie
Susanna Parviainen
3. Ekeröds Gandalf
Britt-Marie Englund

Rallylydnad Mästarklass
1. Drömvindens Flax From Tucker
Christina Enoksson - Vinnare av vandringspris!
2. Lillstugans Akila
Marie Andersson
3. Änglarnas Klara Kassiopeja
Christina Enoksson
4. Marcato's Ibra
Birgitta Vikegård
5. Lizwiks Prins-Adrian
Tanja Hanni
6. Sveagårdens Cornelia Af Bondestam
Catharina Jägevall

Agility Blåbärsklass small
1. Novanords Linus Af Brisk
Nina Garnaas
2. Hunnhunn's Chica
Lena Fässler
3. Lillstugans Akila
Marie Andersson

Agility + Hopp small
1. Sveagårdens Cornelia Af Bondestam
Catharina Jägevall
2. Sofalex Bagare Bobson
Sofie Lourié
3. Yacatis Babe Back To Kitenga
Sofie Lourié

Agility Blåbärsklass Medium
1. Snöflinga
Maja Lind

Agility + Hopp Medium
1. Howeas Otto Oban
Disa Törnvall
2. Xantemi's A-Boris
Karin Holm
3. Lizwiks Prins-Adrian
Tanja Hanni

KM (Agility + Hopp, sammanslagna klasser)
1. Sveagårdens Cornelia Af Bondestam
Catharina Jägevall - Vinnare av Vandringspris!
2. Howeas Otto Oban
Disa Törnvall
3. Sofalex Bagare Bobson
Sofie Lourié

Lydnad Startklass
1. Zallayas Cajsa Snöloppa, "Lycka" - Vinnare av Vandringspris!
Helen Backman. 163 p
2. Yacatis Babe Back To Kitenga, "Babe"
Michaela Lundgren. 147 p
3. Tahoe Skovsös Birk, "Birk"
Hege Dåpan. 134 p
4. Änglarnas Klara Kassiopeja, "Klara"
Christina Enoksson. 129,5 p
5. Lillstugans Akila, "Akila"
Marie Andersson. 128,5 p
6. Drömvindens Flax From Tucker, "Flax"
CHristina Enoksson. 110,5

Lydnad KLASS 1
1. Sveagårdens Cornelia Af Bondestam, "Nellie"
Catharina Jägevall. 208 p

Barn med hund, lördag
1. Minna Parviainen, Swefarms Festliga-Essie
2. Kalle Winberg, Kitenga Mystify Matrix
Miranda Winberg, Choise Of Bellrose Back To Kitenga
Axel Fendell, Mogrentorps Heff Dumle
Stina Kråik, Stallbacka's Värmlands Virke

Barn med hund, söndag
1. Kalle Winberg, Kitenga Mystify Matrix
2. Miranda Winberg, Choise Of Bellrose Back To Kitenga
Stina Kråik, Stallbacka's Värmlands Virke
Axel Fendell, Mogrentorps Heff Dumle
Minna Parviainen, Swefarms Festliga Essie

Kom-som-du-är
1. Traumer's Manhattan
Tanja Hanni

Parklass
1. Zkrubbe's Lionheart & Kitenga Paparazzi Party
Lotta Malm

Rasspecialens snabbaste hund
Ekeröds Gandalf, Britt-Marie Englund
5,75 sekunder

Rasspecialens Allroundhund
Lizwiks Prins-Adrian
Deltagit i 4 olika grenar

Nosework klass 1
1. Sörvallas SElma - 75 p, 1:16:54
Annika Andersson
2. Swefarms Festliga-Essie - 75 p, 1:35:34
Susanna Parviainen
3. Lizwiks Prins-Adrian - 50 p, 1:41:16
Tanja Hanni
4. Stallbacka's Plura - 50 p (1 fel), 3:28:30
Ulrika Steen
5. Elsamåves Finfina Freja - 50 p (2 fel), 2:43:44
Annika Andersson
6. Andersbo Salvia - 25 p (2 fel), 4:17:16
Catharina Jägevall
7. Nattrajens Cayenne - 25 p (2 fel), 4:43:40
Beatrice Barck
8. Gullvivebackens Cornelius - 25 p (3 fel), 5:05:00
Agneta Wändell
9. Marcato's Ibra - 25 p (4 fel), 5:12:12
Birgitta Vikergård
10. Nylaendegårdens Bella - 25 p (4 fel), 5:53:12
Birgitta Vikergård
11. Leonberget'z Brage Ragnarök, 0 p, 6:30:00
Camilla Jörnegren
12. Superdupers Favorit Red Label - 0 p (4 fel), 6:30:00
Sofie Hedlund
13. Leonberget'z Saxo Grammaticus - 0 p (8 fel), 6:30:00
Agneta Wändell

Nosework klass 2
1. Elsamåves Finfina Figge - 75 p (3 fel), 5:20:72
Annelie Frejås
2. Stallbacka's Queenly - 37,5 p (2 fel), 7:25:69
Ulrika Steen
3. Gruvfruns Kalle Theodor - 0 p (6 fel), 7:30:00
Annelie Frejås