Resultat utställning
3-4 augusti 2019

Domare Birgitte Schjöth, Danmark

Valpar 4-6 månader, Hanar
1. Leonberget's Golden Goal - Hederspris
Madelene Häggqvist
2. Baltimoore Poul Reichhardt - Hederspris
Thomas Persson
3. Rödlundas Incredible Hot Shot
Jenny Mälarlöv
4. Elsamåves Hugo Af Hjulfhult
Eva Johansson
 

Valpar 4-6 månader, tikar
1. Leonberget's Golden Tiger - Hederspris
Wenche Bronken
2. Elsamåves Hedvig Af Hjulfhult - Hederspris
Annika Andersson
3. Rödlundas Invited To life
Laila Redlund
4. Gruvfruns Lina Unic
Inger Lundberg Santesson

BIR-valp, 4-6 mån

BIM-valp, 4-6 mån

Leonberget's Golden Goal

Leonberget's Golden Tiger

Valpar 6-9 månader, hanar
1. Änglarnas Rock N'Rolf - Hederspris
Marie Sandelin
2. Amribells Kamrat Krut Kobra
Hans Svensson

Valpar 6-9 månader, tikar
1. Superdupers Modesty Blaise - Hederspris
Göran Andersson
2. Nordbrennas Gerbera Griselekker - Hederspris
WEnche Bronken
3. Nydelighetens Beautiful Nora - Hederspris
Susanne Bryntesson
4. Stolta Ebbas Nydelig Natt Af Jäntan - Hederspris
Erika Karlsson

BIR-valp, 6-9 mån

BIM-valp, 6-9 mån

Änglarnas Rock N'Rolf

Superdupers Modesty Blaise

BIR + BIS-valp, Total

BIM-valp, total

Änglarnas Rock N'Rolf

Leonberget's Golden Tiger

Juniorklass, hanar
1. Nordbrennas Duggurn Digger Alt - CK
Wenche Bronken
2. Little Denmark's Quarterpounder - CK
Helene Riisgaard Pedersen
3. Novanords Linus Af Brisk - CK
Nina Garnaas
4. Superdupers Apricot Brandy - CK
Sophie Odén

Oplacerade med CK:
- Hizzy-Puh
Inger Olsson
- Stallbacka's Dressed In Armani
Mia Satamo

Juniorklass, tikar
1. Samkas Miss Muffin - CK
Kari Andresen
2. Zallayas Cajsa Snöloppa - CK
Tove Söderblom
3. Little Denmark's Ratpack Rosie B - CK
Helene Riisgaard Pedersen
4. Little Denmark's Riff Raff Rita - CK
Helene Riisgaard Pedersen

BIR- & BIS-junior

BIM-junior

Samkas Miss Muffin

Nordbrennas Duggurn Digger Alt

Unghundsklass, hanar
1. SE JV-18 Samkas Made In Norway - CK
Marie Sandelin
2. Stolta Ebbas Hertyr Hvergelmer - CK
Anna-Karin Yxsjö
3. Yellowskin's Lille Sturm Und Drang - CK
Anna Majaniemi
4. Adidac Malte - CK
Carola & Karl-Gunnar Karlsson

Oplacerad med CK:
- STallbacka's SErious Surprice
Ann Christine Hulting

Unghundsklass, tikar
1. Stolta Ebbas Jarla Jofrid Of Sweden
Erika Karlsson
2. Frugans B My Baby-Lou
Tarja Forslund
3. Hamléngårdens Jolly
Gun Grysell
4. Benzelias Twenty Five
Maja Lind

BIR- & BIS-unghund

BIM-unghund

SE JV-18 Samkas Made In Norway

Stolta Ebbas Jarla Jofrid Of Sweden

Öppen klass, hanar
1. DK JV-18 JWW-18 Little Denmark's Oliver Of A Twist - CK
Helene Riisgaard Pedersen
2. Samkas Meister Mm - CK
Dag Morten Brekke
3. Stolta Ebbas Rögnir Ratatosk - CK
Eva Björkman
4. RLD A RLD F RLD N Skadis Beundrade Billing Carlsson - CK
Barbro Markström

Oplacerad med CK:
- Stallbacka's Värmlands Virke
Johnny Svensson

Öppen klass, tikar
1. Zkrubbe's Heaven - CK
Eva Bjarnesjö
2. Samkas Mena Mm - CK
Kari Andresen
3. SE JV-17 Woppers Oops Love Again - CK
Lena Hilmersson
4. JWW-18 Stolta Ebbas Hnoss Härn Härfjätter - CK
Erika Karlsson

Championklass, hanar
1. DK UCH FI UCH SE UCH Drömvinden's Ghost Buster - CK
Jessika Karlsson
2. NO UCH SE UCH Absalon - CK
Kjersti Kristiansen
3. SE UCH Leonberget'z Golden Legend - CK
Madelene Häggqvist
4. SE UCH Sveagårdens Efterlängtade Ask - CK
Carolin Sundqvist

Oplacerade med CK:
- SE UCH Atakk Av Fenrisulven
Laila Redlund
- FI UCH NO UCH SE JV-16 SE UCH Björkils Russe-Ruu
Angelica Lauth
- FI UCH NO UCH SE UCH Folke
Angelica Lauth
- DK UCH NO UCH SE UCH Hennagardens Figaro Figlio
Wenche Sandbæk
- FI UCH SE UCH Skadis Adlige-Asgrim
Monica Henriksson
- FI UCH NORD UCH Stallbacka's Rekorderlige Rune
Ann Christine Hulting
- EUW-15 FI JV-13 FI V-13 NORD JV-13 NORD UCH Yellowskin's Lille Keenan Kaftan
Anna Majaniemi

Championklass, tikar
1. DK UCH Little Denmark's Maya My Eenie - CK
Helene Riisgaard Pedersen
2. DK UCH SE UCH Little Denmark's Ignite Me Ida - CK
Helene Riisgaard Pedersen
3. DK UCH SE UCH Candelinz Just A Joyful Jippy - CK
Marie Sandelin
4. SE UCH SE V-19 Superdupers Bella - CK
Annette Andersson

Oplacerade med CK:
- SE UCH Aiza
Monika Johansson
- NO UCH SE UCH Aridgeocrat's Excellent E'zena
Anne Abrahamsen
- SE UCH Björkils Betty-Bop
Laila Malmsköld Gustafsson
- NO UCH SE UCH SE V-16 Caramazzaz Eir Aziza
Marie Sandelin
- SE UCH Drömvinden's Brilliant Breena
Jessika Karlsson
- FI UCH SE UCH Expensive-Love
Helena Sjödin
- Hennagardens Eroina Emilia
Marit Hanstad Autrey
- DK UCH NO JV-15 NO UCH SE UCH Kitenga Magical Milla
Kari Andresen
- NO UCH SE UCH My Bonnie Ursula
Kjersti Kristiansen
- PL CH Piece Villiga Viola Af Vanestad
Angelita Nooni
- NO UCH SE UCH Real Miracles Bumble-Japp
Eva Bjarnesjö
- DK UCH EE CH FI UCH SE UCH Yacatis Noblessa Nugget
Mia Satamo & Tanja Toivonen
- FI UCH NO UCH SE UCH Yasmines-Hope
Laila Malmsköld Gustafsson

Veteranklass, hanar
1. DK UCH DK V-18 DK VV-18 SE UCH SE V-12 SE VV-18 Riddarens SAgolika Lejon - CK
Marie Landberg
2. SE UCH SE V-19 SE VV-19 Tiger - CK
Annette Andersson
3. NO UCH SE UCH Stallogaisa's Tapper - CK
Wenche SAndBæk
4. SE UCH SE VCH Leonberget'z Snowman Of Sweden - CK
Anita Dandenell

Veteranklass, tikar
1. DK UCH NORD V-16 NORD VV-16 SE UCH Little Denmark's Mount Silverheels - CK
Helene Riisgard Pedersen
2. SE UCH Drömvinden's Sue-Ellen - CK
Jessika Karlsson
3. SE UCH Sofalex Niña - CK
Anette Almquist
4. SE UCH Navarras Isabella Dandenella - CK
Anita Dandenell

BIR- & BIS-veteran


BIM- veteran

DK UCH NORD V-16 NORD VV-16 SE UCH Little Denmark's Mount Silverheels

DK UCH DK V-18 DK VV-18 SE UCH SE V-12 SE VV-18 Riddarens Sagolika LejoN

Bästa hanhundsklass
1. DK UCH FI UCH SE UCH Drömvinden's Ghost Buster
2. NO UCH SE UCH Absalon
3. DK UCH DK V-18 DK VV-18 SE UCH SE V-12 SE VV-18 Riddarens Sagolika Lejon
4. DK JV-18 JWW-18 Little Denmark's Oliver Of A Twist - Certifikat

Oplacerad med reservcertifikat:
- Samkas Meister Mm

Bästa tikklass
1. DK UCH Little Denmark's Maya My Eenie - CERTIFIKAT & SE UCH
2. DK UCH SE UCH Little Denmark's Ignite Me Ida
3. DK UCH SE UCH Candelinz Just A Joyful Jippy
4. Zkrubbe's Heaven - Reservcertifikat

BIR & BIS


BIM

DK UCH FI UCH SE UCH Drömvinden's Ghost Buster

DK UCH Little Denmark's Maya My Eenie

Bästa avelsklass
1. DK UCH NO JV-15 NO UCH SE UCH KItenga Magical Milla - hp
2. FI UCH NORD UCH Stallbacka's Rekorderlige Rune - hp
3. Stallbacka's Sexa Skåne

Bästa uppfödarklass
1. Little Denmark's - 88, 150, 151, 161
Helene Riisgard Pedersen - hp
2. Samkas - 35, 50, 92, 130
Kari Andresen - hp
3. Stolta Ebbas - 37, 57, 112, 136
Erika & Kent Karlsson - hp
4. Drömvinden's - 64, 80, 146, 160
Jessika Karlsson - hp

Oplacerad med HP:
- Björkils - 63, 72, 79, 143
Laila Malmsköld Gustafsson