ÅRETS GÅRDSHUND 2017

ÅRETS HUND-utmärkelserna är införda för att motivera hundägare att aktivera sina gårdshundar i någon av dagens alla tävlingsgrenar inom hundsport.

agility

placering

Hund & ägare

poäng

1.


2.


3.


4.



5.


6.


7.


8.



9.


10.


11.


12.


13.


13.


15.


16.


17.


18.



19.



20.



21.



22.


23.



24.


25.


26.


27.


28.


28.


30.


31.


32.


33.



34.


35.


36.



37.


38.


39.


40.


41.



42.


43.


44.


45.


46.


47.


48.


49.


49.



51.



52.


53.



54.



55.


56.



57.


58.


59.


59.

Howeas Otto Oban  SE39963/2011
Disa Törnvall, Linköping

Götängens Elvis  S34407/2009
Conny Söderström, Karlshamn

AGHD I AGD I Tamoras Hercules  SE24434/2012
Johanna Ottosson, Uddevalla

SE AG(Hopp)CH SE AGCH Flinkagårdens Tintin  S10971/2008
Maj-inger Davstedt, Örkelljunga

Nattrajens Mirakel Mio  S28988/2009
Ylva Håkansson, Jämjö

Andersbo Humle  SE29662/2009
Marie-Louise Ljung, Växjö

Ekeröds Quendi  S44354/2009
Susanne BErgman, Virestad

AGHD I Yacatis Babe Back To Kitenga  SE51921/2013
Sofie Lourié, Nynäshamn

Kråkeberga Gårds Dajm  S45722/2008
Lena Thörnell, Herrljunga

Kråkeberga Gårds Blacklist  SE32452/2015
Helen Ljunggren, Tollarp

AGHD II Flinkagårdens Lanvin  SE44360/2012
Pia Brunsberg, Ramdala

Frikraft's Moon De Ferdinand  SE55025/2013
Anette Helenius, Sollentuna

Viranords Egna Emil  SE28145/2014
Anette Ekman, Umeå

Björkstugans Japp  S67361/2008
Mona Petersson, Eslöv

Xantemi's A-Boris  SE31467/2011
Karin Holm, Köping

Sofalex Bagare Bobson  SE52716/2015
Sofie Lourié, Nynäshamn

Ekeröds Qila  S44356/2009
Petra Eriksson, Örkelljunga

RLD N Drömvinden's Flax From Tucker  SE47442/2014
Christina Enoksson, Klippan

SE AG(Hopp)CH All It Takes Break The Ice  SE23564/2012
Caroline Neuman, Örkelljunga

RLDN RLDF Änglarnas Klara Kassiopeja  SE18166/2013
Christina Enoksson, Klippan

AGHD II Aagerups Micke Mackmyra  SE58265/2011
Claes Rörstam, Trelleborg

Gassmann's Sven  SE46676/2011
Lina Persson, Töreboda

SE UCH Kråkeberga Gårds Screw Driver  SE44694/2013
Christin Karlsson, Helsingborg

Tamoras Xuper Xindie  SE11483/2016
Caroline Adamsson, Göteborg

Drömvinden's Embrace Me Elmira  SE12675/2014
Camilla Kiuru, Trollhättan

Lomåsens Douglas  SE49363/2014
Kjell Davstedt, Örkelljunga

Ekeröds Olivia  S55452/2007
Wilma Eriksson, Örkelljunga

Marcato's Knock-Out  SE18278/2011
Linda Dahlman, Kil

SE VCH AGDH I Rippåsens Zafira Af Trolle  SE11498/2012

Achilles  S27126/2006
Marie-Louise Ljung, Växjö

Götängens Ralph Lauren  SE37968/2015
Marie-Louise Ljung, Växjö

Hurrelvingens Red Baron  SE26252/2015
Ola Jönsson, Eslöv

AGHD I RLD N RLD F All It Takes Feels Like Success  SE10239/2012
Ulla Muchardt, Kågeröd

Aagerups Peppe  SE50870/2013
Petra Eriksson, Örkelljunga

AGD II AGHD II Traumer's Felicia  SE16562/2011
Annika Wennberg, Göteborg

Hamléngårdens Praktfulle Plura  SE24633/2014
Karin Holm, Köping

Fjällbrisens Qvick  SE19782/2015
Kadja Tallhed, Malmberget

Frivics Faxe  SE25408/2014
Jessica Pettersson, Vinberg

Mattishus Billan  SE35566/2012
Kerstin Adler, Åstorp

Juniängens Lill-Klas  S23918/2009
Inger Olsson, Härnösand

SE VCH Kabokas Queen Af Holmboda  S69262/2004
Lena Janson-Kujanpää, Sollentuna

Drömvinden's Delicious Darla  sE46097/2013
Ulrika Pettersson, Spekeröd

Ekeröds Ängla  SE41575/2015
Wilma Eriksson, Örkelljunga

Traumer's Ida  SE49154/2013
Annika Wennberg, Göteborg

AGD III AGHD III Gitte Gotts Sven  S63141/2007
Tina Lennartsson, Asarum

Dogs For Youtoo Chaplin  SE27772/2012
Engla HOlmin, Haverdal

Funnyfail's Briljanta Beth  SE54784/2015
Anna Bengtsson, Mörlunda

Woppers Extra Waganza  S20308/2007
Svea Nielsen, Bettna

Björkstugans Loffe  SE17720/2011
Mona Petersson, Eslöv

AGD I LPI LPII RLD N RLD F SE VCH SE UCH NO UCH Pousoda Summer Af Nyser S38765/2009
Camilla Kiuru, Trollhättan

AGH II AGHD II Daysick's Fabian Zigge  S48030/2007
Hanna Floengård, Göteborg

RLD N Lizwiks Prins-Adrian  SE54047/2013
Tanja Hanni, Mora

SE AGCH SE AG(Hopp)CH Flinkagårdens Calaisa  S48037/2008
Caroline Neuman, Örkelljunga

AGHD I RLD N RLD F RLD A Flinkagårdens Moschino  SE44366/2012
Eva Johansson, Mjölby

Frikraft's Moon La Luna  SE55026/2013
Ann-Sofi Gothefors, Solna

Skadis Beundrade Billing Carlsson  SE46687/2013
Barbro Markström, Boden

AGD I AGHD I Mattishus Alice  SE18278/2011
Laura Löfberg, Saxtorp

Kråkeberga Gårds Black Rose  SE39556/2011
Gerd Roos, Borrby

Riddarens Seconhand Sadie  SE45008/2015
Helena Nylynd, Skurup

Ekeröds Zita  SE16441/2014
Wilma Eriksson, Örkelljunga

257


255


246


243



226,5


222,8


216,3


213



211,5


208


202,3


168,8


155


155


154,3


154


152,3


148



147



146



145,5



139,8


137



132


125,9


118


116,3


115


115


114,5


114


112


111,2



110


107,9


105,8



102


98


97


92,4


87,4



83,2


83


81


80,2


73


68,8


68,7


66


66



63,6



56


40,5



36,2



33,2


32,2



25,3


13,5


1


1

agility ungdom

placering

hund & ägare

poäng

1.


2.


3.


4.

AGDI AGHDI AGHDII Tummelisa  SE42836/2010
Julia Lassagård, Getinge

Sörvallas Viktor  SE41349/2015
Daniel Willén, Floby

Sörvallas Albin  SE42496/2014
Sara Willén, Floby

Fjellalunda's Summer  SE35495/2011
Felix Sandberg, Vänersborg

172,6


141


136,6


41

allround

placering

hund & ägare

poäng

1.


2.

Tamoras Gismo (LEo)  SE12859/2012
Caroline Adamson, Göteborg

Tamoras Xuper Xindie (Tuva)  SE11483/2016
Caroline Adamson, Göteborg

310


265

Bruks

placering

hund & ägare

poäng

1.


2.

Tamoras Felix  SE49251/2011
Anna Karlsson, Linköping

Ekeröds Ztella  SE16440/2014
Ulrika Aronsson, Munka-Ljungby

11


7

freestyle

placering

hund & ägare

poäng

1.


2.

Funnyfail's Briljanta BEth  SE54784/2015
Anna Bengtsson, Mörlunda

Tamoras Felix  SE49251/2011
Anna Karlsson, Linköping

170


150

heelwork to music

placering

hund & ägare

poäng

1.


2.

Tamoras Felix SE49251/2011
Anna Karlsson, Linköping

Funnyfail's Briljanta Beth  SE54784/2015
Anna Bengtsson, Mörlunda

210


120

lydnad

placering

hund & ägare

poäng

1.


2.


3.


4.


4.


4.


4.


4.


9.

Galants Isprinsessa  SE15920/2014
Ewa Osterman, Laholm

Tamoras Felix  SE49251/2011
Anna Karlsson, Linköping

Lillstugans Akila  SE59235/2010
Marie Andersson, Nora

Ekeröds Ztella  SE16440/2014
Ulrika Aronsson, Munka-Ljungby

Gruvfruns Kalle Theodor  SE18261/2014
Annelie Frejås, Svärtinge

Björkils Mitzi-Mee  S13841/2009
LOuise Moberg Örn, Trollhättan

Drömvinden's Flax From Tucker  SE47442/2014
Christina Enoksson, Klippan

Änglarnas Klara Kassiopeja  SE18166/2013
Christina Enoksson, Klippan

Ekeröds Olga, S55451/2007
Ulrika Aronsson, Munka-Ljungby

28


26


10


6


6


6


6


6


1

nosework

placering

hund & ägare

poäng

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


7.

Woppers Love Love Love  SE32924/2013
Helena Bolin, Kilafors

Gruvfruns Kalle Theodor  SE18261/2014
Annelie Frejås, Svärtinge

Navarras Jack Pot S23242/2008
Pernilla Lundqvist, Mölnycke

Stolta Ebbas Noss Nal  SE34870/2013
Gunilla Thynell, Påarp

Lizwiks Prins-Adrian  SE54047/2013
Tanja Hanni, Mora

Swefarms Festliga Essie  SE23773/2016
Susanna Parviainen

Wenzake Hagbards Signe SE28289/2016
Ann-Christin Johansson

Tamoras Felix  SE49251/2011
Anna Karlsson

71


45


41


7


5


3


2


2

rallylydnad

placering

hund & ägare

poäng

1.



2.



3.



4.



5.



6.


6.



8.


9.


10.



11.



12.



13.



14.



15.



16.


17.



18.



19.



19.



19.


22.


23.



24.


25.



25.



27.



28.



29.



30.



31.

RLDN RLDF RLDA RLDM SE RAllyCH Vänaste-Valter (Valter) S51566/2009
Diana Huuki, Rimbo

RLDN RLDF RLDA RLDM Stallbackens Akke S60965/2007
Diana Huuki, Rimbo

RLDN Interset Fyra Steg I Det Blå (Gandhi) SE31511/2015
Marie-Louise SEgvall, Kode

RLDN RLDF RLDA RLDM Easy Jump's Hannah Bay (Tyra)  S59302/2006
Diana Huuki, Rimbo

SE VCH RLDA RLDF RLDN SE RallyCH Björkils Mitzi-Mee (Alice)  S13841/2009
Louise Moberg Örn, Trollhättan

RLDN RLDF Marcato's Ibra (Ibbe)  SE10722/2010
Birgitta Vikergård, Kolbäck

RLDN RLDF Funnyfail's Briljanta BetH (Betty)  SE54784/2015
Anna Bengtsson, Mörlunda

RLDN Ekeröds Olga (Olga)  S55451/2007
Ulrika Aronsson, Munka-Ljungby

RLDN RLDF RLDA Cilla (Zilla)  S44563/2007
Zara Höglund, Aplared

RLDN RLDF RLDA RLDM SE RallyCH Lillstugans Akila (Akila)  SE59235/2010
Marie Andersson, Nora

RLDN RLDF RLDA Lizwiks Prins-Adrian (Prinsen) SE54047/2013
Tanja Hanni, Mora

RLDN Drömvinden's Flax From Tucker (Flax)  SE47442/2014
Christina Enoksson, Klippan

RLDN Leonberget's Not Without Granny (Marvel)  SE15321/2016
Linda Heintie, Uppsala

RLDN RLDF RLDA RLDM Gruvfruns Kalle Theodor (Simba)  SE18261/2014
Annelie Frejås, Svärtinge

RLDN RLDF RLDA Tamoras Gismo (Leo)  SE12859/2012
Caroline Adamson, Göteborg

SE UCH RLDN Lillstugans Arissa  SE59234/2010
Susanne Lind, Skinnskatteberg

RLDN RLDF Änglarnas Klara Kassiopeja (Klara)  SE18166/2013
Christina Enoksson, Klippan

Real Miracles Deluxe Dreamcatcher (Atlas)  SE16009/2016
Camilla Lindström, Tågarp

RLDN RLDF RLDA AgHD I LP1 Flinkagårdens Moschino (Chipp) SE44366/2012
Eva Johansson, Åtvidaberg

RLDN Sveagårdens Cornelia Af Bondestam (Nellie)  SE47913/2016
Catharina Jägevall, Östra Ryd

RLDN Swefarms Festliga-Essie  SE23773/2016
Susanna Parvianien, Katrineholm

RLDN Tamoras Xuper Xindie (Tuva)  SE11483/2016
Caroline Adamson, Göteborg

RLDN RLDF RLDA RLDM Kurreduttens KrillE (Zeppo) SE43724/2011
Gun-Britt Wennerberg, Ängelholm

AGDII Xantemi's A-Boris (Boris)  SE31467/2011
Karin HOlm, Köping

RLDN Flinkagårdens Lanvin (Vilde)  SE44360/2012
Pia Brunsberg, Ramdala

LP1 RLDN RLDF Galants Isprinsessa (Hippie)  SE15920/2014
Ewa Osterman, Laholm

Hamléngårdens Praktfulle Plura (Plura) SE24633/2014
Karin Holm, KÖping

Hurrelvingens Sirius Af Stierne (Sirius)  SE51058/2014
Göran Björnqvist, Viskafors

RLDN Funnyfail's Brusiga Briska (Smilla)  SE54783/2015
Gun-Britt Wennerberg, Ängelholm

RLDN AGDHII AGDI Tummelisa (Lilly)  SE42836/2010
Julia Lassagård, Oskarström

Adidac Heart Beat (Nova)  SE29067/2015
Sara Karlsson Maltby, Bjuv

135



130



120



112



87



73


73



71
​​​

66


65



64



58



55



54



50



49


45



41



40



40



40


36


35



31


29



29



21



18



17



13



8

viltspår

placering

hund & ägare

poäng

1.


1.


3.


4.


4.



4.


4.

Kråkeberga Gårds Black List  SE32452/2015
Helen Ljunggren

FLINKAGÅRDENS MOSCHINO SE44366/2012
EVA JOHANSSON

Gruvfruns Kalle Theodor SE18261/2014
Annelie Frejås

Aspgärdets Avundsvärda Lycka SE26592/2015
Viktoria Hagman

Hennagardens Hugin fra Hedmarkenn  SE41429/2016
Annette Almqvist

Swefarms Kalaskungen  SE23776/2016
Agneta Riemann

Zallayas Alma Ögonsten  SE48300/2015
Tove Söderblom

35


35


25


8


8



8


8