ÅRETS HUND 2018

ÅRETS HUND-utmärkelserna är införda för att motivera hundägare att aktivera sina gårdshundar i någon av dagens alla tävlingsgrenar inom hundsport.

agility

placering

Hund & ägare

poäng

1.


 


 

agility ungdom

placering

hund & ägare

poäng

1.


 


 

allround
Uppdateras i juli månad

placering

hund & ägare

poäng

1.


 


 

Bruks
2018-05-01

placering

hund & ägare

poäng

1.

Ekeröds Ztella se16440/2014
Ulrika Aronsson, Össjö

7

freestyle

placering

hund & ägare

poäng

1.


 


 

heelwork to music

placering

hund & ägare

poäng

1.


 


 

lydnad
2018-06-24

placering

hund & ägare

poäng

1.



2.


3.

RLD N RLD F Sveagårdens Cornelia Af Bondestam SE47913/2016
Catharina Jägevall, Söderköping

Gruvfruns Kalle Theodor SE18261/2014
Annelie Frejås, Svärtinge

LD STARTKLASS Björkils Mitzi-Mee S13841/2009
Louise Moberg Örn, Trollhättan

38



24


12

nosework
2018-04-02

placering

hund & ägare

poäng

1.


2.


3.


4.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.

Woppers Love Love Love SE32924/2013
Helena Bolin

Elsamåves Finfina Figge SE53113/2016
Annelie Frejås

Björkils Mitzi-Mee S13841/2009
Louise Moberg Örn

Swefarms Festliga-Essie SE23773/2016
Susanna Parviainen

Ekeröds Åska SE46870/2014
Eleine Dehn

Aagerups Micke Mackmyra SE58265/2011
Kerstin Rörstam

Lizwiks Prins-Adrian SE54047/2013
Tanja Hanni

Andersbo Salvia SE45889/2010
Catharina Jägevall

Magnarpstrands Kasper SE53408/2013
Sara Wiberg

Gullvivebackens Cornelius SE14440/2014
Agneta Wändell

Sveagårdens Cornelia Af Bondestam SE47913/2016
Catharina jägevall

33


28


20


19


19


14


12


9


7


4


2

rallylydnad
2018-05-30

placering

hund & ägare

poäng

1.



2.



3.



4.



5.



6.



7.


8.



9.



10.



11.



12.


13.



14.

SE RallyCH Stallbackens Akke (Akke) S60965/2007
Diana Huuki, Rimbo

SE RallyCH Vänaste-Valter (Valter) S51566/2009
Diana Huuki, Rimbo

RLD A Bonteas Incredible-Illum (Illum) SE36732/2013
Tove Ihre, Österbybruk

RLD F Sveagårdens Cornelia Af Bondestam (Nellie) SE47913/2016
Catharina Jägevall, Östra RyD

RLD M Kurreduttens Krille (Zeppo) SE43724/2011
Gun-Britt Wennerberg, Ängelholm

RLD F Swefarms Festliga-Essie (Essie) SE23773/2016
Susanna Parviainen, Katrineholm

RLD F Marcoto's Ibra (Ibbe) SE10722/2010
Birgitta Vikergård, Kolbäck

SE RallyCH Gruvfruns Kalle Theodor (Simba) SE18261/2014
Annelie Frejås, Svärtinge

SE RallyCH Lizwiks Prins-Adrian (Prinsen) SE54047/2013
Tanja Hanni, Mora

SE UCH RLD N Lillstugans Arissa (Arissa) SE59234/2010
Susanne Lind, Skinnskatteberg

RLD F Real miracles Deluxe Dreamcatcher (Atlas) SE16009/2016
Camilla Lindström, Tågarp

RLD A Cilla (Zilla) S44563/2007
Zara Höglund, Aplared

RLD F Drömvinden's Flax From Tucker (Flax) SE47442/2014
Christina Enoksson, Klippan

RLD F Änglarnas Klara Kassiopeja (Klara) SE18166/2013
Christina Enoksson, Klippan

102



90



73



45



44



42



40


31



26



22



16



14


11



7

viltspår
2018-06-06

placering

hund & ägare

poäng

1.

Sofalex Niña SE11950/2011
Anette Almqvist

Fjällbrisens Qvick  SE19872/2015
Kadja Tallhed

8


8