ÅRETS UtställningsHUND 2018

ÅRETS HUND-utmärkelserna är införda för att motivera hundägare att aktivera sina gårdshundar i någon av dagens alla tävlingsgrenar inom hundsport.

UPPDATERAD tom 2018-09-30

Utställning - veteran

placering

1


2


3


4


5

hund & ägare

SE UCH Björkils Molle-Mee S13840/2009
Laila Malmsköld Gustafsson, Åmål

NORD UCH Incalines Aslan SE29504/2010
Agneta Riemann, Gällivari

DK V UCH Kitenga Only One Olli S31926/2009 Gabriella Marsh, Ljungbyhed

Rippåsens Iris Af Trolle S36030/2007
Anne Hansson, Lerum

SE UCH Tiger SE15749/2010
Anette Andersson, Skövde

poäng

26


22


18


11


10

utställning - unghund

placering

1


2

hund & ägare

Yasmines-Hope SE33920/2016
Laila Malmsköld-Gustafsson, Åmål

Sofalex Casanova SE13585/2017
Camilla Lindström, Tågarp

poäng

26


8

utställning - junior

placering

1


2


3


4


5


6


7


8

hund & ägare

Aridgeocrat's Jackpot Judith SE51528/2017
Anki Hulting, Filipstad

JWW-18 Stolta Ebbas Hnoss Härn Härfjätter SE44222/2017 Erica Karlsson, Töreboda

adidac malte se59386/2017
carola carlsson, svängsta

stallbacka's serious surprice se52518/2017
anki hulting, filipstad

Samkas Made In Norway MM SE57448/2017
Marie Sandelin, Månstad

Sofalex Casanova SE13585/2017
Camilla Lindström, Tågarp

gårdshundens asrolgo-asta se41348/2017
renée höglander, nordmaling

brevix lady-gaga se15279/2017
sofie lind, sollefteå

poäng

28


27


21


16


15


6


6


5

utställning

placering

1


2


3


4


5


6


7


8



9


10


10


11


12


13


14


14


14



14



15


15


15


16


17


18


18



19


19


19


19


20

hund & ägare

Candelinz Just A Joyful Jippy SE53447/2016 Marie Sandelin, Månstad

SE UCH SE JV-16 Björkils Russe-Ruu SE44735/2015 Angelica Lauth, Karlstad

SE UCH Adidac Jenka Juvel SE16187/2016
Marie Sandelin, Månstad

SE UCH Folke SE24022/2015
Angelica Lauth, Karlstad

Stallbacka's Ultra Av Daglösen SE27437/2015 Anki Hulting, Filipstad

SE UCH Ipixunas Sonette SE28524/2014
Carina Johansson, Tyresö

RLD F RLD N Real Miracles Deluxe Dreamcatcher SE16009/2016 Camilla Lindström, Tågarp

SE UCH FI UCH VDH CH SE JV-16 Stolta Ebbas Yrsa Af Tinka SE54449/2015 Erica Karlsson, Töreboda

SE UCH Aiza SE24530/2015
Monika Johansson, Älekulla

SE UCH FI UCH Swefarms Kalakungen SE23776/2016Agneta Riemann, Gällivari

KBHJV-17 DKJV-17 Aminiafu's Pascall SE29734/2017 Vanja Söderberg, Edsberga

SE UCH Aagerups Plutt SE50868/2013
Ann-Sofie Widén, Perstorp

SE UCH Superdupers Bella SE39668/2013
Annette Andersson, Skövde

SE UCH NO UCH Stallbackas Belle Starr SE57977/2015 Anki Hulting, Filipstad

Woppers Oops Love Again SE48381/2016
Lena Hilmersson, Fagersta

SE UCH SE JV-14 Ellinghedehus Gorm SE10676/2014 Ingrid Wiklund, Korskrogen

SE UCH DK UCH FI UCH NO UCH NORD UCH Stallbacka's Rekorderlige Rune SE20610/2012 Anki Hulting, Filipstad

SE UCH SE V-17 Gassman's Julius SE45590/2014 Erika Karlsson, Töreboda

NORD UCH NORD JV-14 SV-17 Lillstintans Omtalade Owelia SE38862/2013
Renée Höglander, Nordmaling

SE UCH Sofalex Niña SE11950/2011
Anette Almqvist, Söderbärke

Rippåsens Iris Af Trolle S36030/2007
Anne Hansson, Lerum

SE UCH FI UCH Lillstintans Quantum Satis SE19120/2015 Renée Höglander, Nordmaling

Frugans Finally A Flickan SE50992/2015
Tarja Forslund, Ransta

Stolta Ebbas Audhumbla Alva Af Lin SE22582/2016 Erica Karlsson, Töreboda

EUW-15 FI JV-13 FI V13 NORD JV-13 NORD UCH Yellowskin's Lille Keenan Kaftan SE59262/2012 Anna Majaniemi, Holmsund

SE UCH Candelinz Donna Dicte SE50760/2014 Marie Sandelin, Månstad

Stallbackas's Värmlands Virke SE57969/2015 Johnny Svensson, Korskrogen

Gårdshundens Asrolog-Asta SE41348/2017 Renée Höglander, Nordmalin

RLDN RLDF RLDA Galants Padme SE43418/2012
Ewa Osterman, Laholm

Hurrelvingens Maia Nebula SE19470/2017
Erika Karlsson, Töreboda

poäng

43


39


35


34


28


27


26


25



24


23


23


21


18


16


12


12


12



12


11



11


11


9


8


7


7



6


6


6


6


5